Marija Mauer

Marija Mauer

Information

Acting age
20-30 years
Place of birth
Moskau
Height (cm)
160
Eye color
blue
Hair color
Brunette
Hair length
Medium
Stature
slim, daintily
Place of residence
Berlin (DE)
Housing options
Potsdam (DE), Cologne (DE), Berlin (DE), Rostock (DE)
Nationality
German, Russian
Languages
German(native-language)Russian(native-language)English
Dialects
Berlin German(native dialect)
Accents
RussianSlavic
Instruments
Piano
Sport
FitnessRunningAlpine skiingYogaDancesport
Dance
Experimental danceImprovisation danceModern Dance
Main profession
Actor
Specializations
Speaker, Dubbing actor
Singing
ChoirPop
Special skills
Audio bookAudio dramaImprovisation
Pitch
Soprano

Credits

Other professional training

FDF Weiterbildung
Impro Lab by Jakob Lass
Tim Garde – Chubbuck Technik Workshop
Die Tankstelle – 10er Block, 4 monatige Ausbildung
Filmcoaching – Lena Lessing
Castingseminar – Lina Todd (English)
Filmschauspiel für junge Talente – Teresa Harder
Acting Workshop – Mel Churcher (English)

Awards

Grimme-Preis (nominated) (Multi-part)
ARD Online Award (Deutschland) (nominated) (Audio drama)
Deutscher Kinderhörspielpreis – Beste schauspielerische Leistung (nominated) (Audio drama)
Deutscher Kinderhörspielpreis der ARD (Deutschland) (nominated) (Audio drama)
Deutscher Kinderhörspielpreis der ARD (Deutschland) (nominated) (Audio drama)

Film

Confidential (Feature film)
tba (MR) tba Producer: tba Distribution: tba.
Ungeliebt (Short film)
Gerda (MR) Manuel Mohnke Producer: Camcore Filmproduktion
Hier und Jetzt (AT) (Short film)
Sophie Bäumer (MR) Tom Sielmann
Riots in the Heartland (Feature film)
Melanie (SR) Florian Anders Producer: Horris Film
Eine Prise Oskar (Short film)
Ellie (SR) Martina Plura Producer: Hamburg Media School
What You want is gone Forever (Feature film)
Lucy (SR) Max Richert Producer: R & R Filmproduktion
Abendglocken (Showreel production)
Aljona (MR) Maria Dragus
Vulpes Vulpes (Short film)
Nadja (MR) Arvid Klapper Producer: Filmakademie Baden-Württemberg
Juli (Short film)
Jasmin (MR) Tim Oliver Schultz Producer: DFFB - Deutsche Film- und Fernsehakademie Berlin
Two Ways (Feature film)
Sabine (SR) Mika Kurvinen Producer: Alto University - ELO Film School Helsinki
Volvo Mermaid (Short film)
Lina (MR) Hauke Hilberg Producer: Filmakademie Ludwigsburg Casting Director: Hauke Hilberg
Warzenputtel (Short film)
Byrill (SR) Oliver Philipp Producer: was wäre wenn Film Production
Der erste Tag (Short film)
Britta 17 (MR) Marlis Müller Producer: Picture Power

Television

Küstenrevier (TV series)
Anke Karlsen (ESR) Miriam Dehne Producer: Pyjama Pictures Station: SAT1 Casting Director: Stephen Sikder
Jokah & Tutty (Mini series)
Merle (SR) Max Kern Producer: STARKL! Film / Leonine Station: Amazon Casting Director: Emrah Ertem
Traumschiff - Phuket (TV movie)
Melly Sturm (MR) Helmut Metzger Producer: Polyphon Filmproduktion Station: ZDF
Über die Grenze - Racheengel (TV movie (series))
Olga Kardowa (SR) Michael Rowitz Producer: Polyphon Pictures GmbH Station: ARD, SWR Casting Director: Karimah El-Giamal / Stephanie Maile
SOKO Leipzig - Tiefer Fall (TV series)
Sofia Lasarew (SR) Kerstin Ahlrichs Producer: UFA Fiction Station: ZDF Casting Director: Cornelia Mareth
Rote Rosen (TV series)
Eteri Burdulli diverse Producer: Studio Hamburg Station: ARD Casting Director: Alice Ziemann-Bahl
18 Krieg der Träume / Clash of Futures (Documentary drama)
Nadja (ESR) Jan Peter und Frédéric Goupil Producer: LOOKSfilm, Les Films d’Ici Station: ARD, Arte Casting Director: Maria Rölcke / Cornelia Mareth
Letzte Spur Berlin - Verspielt (TV series)
Saskia Lentz (EL) Thomas Nennstiel Producer: Novafilm / ODEON TV Station: ZDF Casting Director: Dorothee Weyers
Notruf Hafenkante - Alexa`s Puzzle (TV series)
Sophie Seifert (MR) Samira Radsi Producer: Studio Hamburg Station: ZDF Casting Director: Gitta Uhlig
Mona kriegt ein Baby (Feature film)
Hannah Tornow (SR) Ben Verbong Producer: Ninety-Minute Film GmbH Station: ARD, RBB Casting Director: Sabine Weimann
Alles Klara - Das Opfer vom Regenstein (TV series)
Monique Wollenweber (EL) Thomas Freundner Producer: neue deutsche Filmgesellschaft (ndF) Station: ARD Casting Director: Ursula Danger
Flemming - Der Sinn des Lebens (TV series)
Janine Schweikert (EL) Uwe Janson Producer: Phoenix Film Station: ZDF Casting Director: Ingrid Cuenca
Kommissar Stolberg - Klassenkampf (TV series)
Laura Sartorius (EL) Michael Schneider Producer: Network Movie Station: ZDF Casting Director: Sandra Köppe
Alles Bestens (TV movie)
Julia Meister (MR) Christian Theede Producer: Zieglerfilm Station: ZDF Casting Director: Marion Haack
Soko Stuttgart - Club der Hexen (TV series)
Merle Otto (EL) Rainer Matsutani Producer: Bavaria Filmproduktion Station: ZDF / Bavaria Fiction Casting Director: Tanja Seehofer
Soko Leipzig - Kriegstage (TV series)
Annika Mahlmann (EL) Klaus Knödel Producer: UFA Fiction Station: ZDF / UFA Fiction Casting Director: Cornelia Mareth / Maria Rölcke

Theater

Hyde (Drama)
Hyde (MR) Petra Rauch Theater: RLO Berlin
Das Streichholzmädchen - Benefiz Konzert Hannover (Drama)
das Streichholzmädchen (MR) Radek Wegrzyn Theater: Hmtm Hannover
Der Geizige (Drama)
Marianne (MR) Petra Rauch Theater: RLO Berlin

Audio

Confidential big series project (Season 1) (Dubbing) In development
tba. (MR) tba. Producer: tba. Distribution: tba.
Snowpiercer (Season 2-4) (Dubbing)
Carly (SR) Frank Preissler Producer: Iyuno Synchron Distribution: Netflix
The Umbrella Academy (Season 1-4) (Dubbing)
young Vanja (SR) Rainer Fritsche Producer: RRP Synchron Distribution: Netflix
Maximale Ladung (Dubbing)
Bárbara (MR) Ralph Brauchle Producer: RRP Synchron
Law & Order SVU (Season 26, Episode 16) (Dubbing)
Jenna (EL) Paul Sedelmeir Producer: FFS München Distribution: Vox
NCIS Hawaii - Starke Nerven (Season 2, Episode 17) (Dubbing)
Adriana (EL) Ralph Beckmann Producer: Arena Synchron Distribution: Paramount+
S.M.A.S.H! (Season 1) (Dubbing)
Streak (MR) Navid Abi Producer: Hermes Synchron Distribution: SuperRTL / HBO
Glitch (Season 1) (Dubbing)
Bora (MR) Ralph Brauchle / Nicolai Tegeler Producer: RRP Media Synchron Distribution: Netflix
Wolfboy und die Einfach-Alles-Fabrik (Season 2) (Dubbing)
Seth (MR) Marianne Groß Producer: FFS Synchron Distribution: Apple TV
Und auf Erden Stille (Audio drama)
Dina (SR) Balthasar von Weymarn Producer: Universal Music, INTERPLANAR Produktion Distribution: Apple, Spotify, Amazon etc.
Clannad - Der Film (Dubbing)
Ushio Okazaki (SR) Reinhard Knapp Producer: TNT Media Distribution: Amazon TV
Hubbie Halloween (Dubbing)
Lexie (SR) Frank Muth Producer: BSG, Iyuno Synchron Distribution: Netflix
Das Zauberarmband - (Hörbuch – 2 Bänder) (Audiobook)
Main role Producer: Hörbuch Hamburg Distribution: Hörbuch Hamburg
Super Wings (Season 4) (Dubbing)
Storm (MR) Diana Borgwardt Producer: Hermes Synchron Distribution: SuperRTL
Team Kaylie (Season 1) (Dubbing)
Valeria (MR) Heike Schrötter + div. Producer: BSG, Iyuno Synchron Distribution: Netflix
Super Wings - Jett und die Fata Morgana (Season 3) (Dubbing)
Omar (EL) Fritz Rott Producer: Hermes Synchron Distribution: SuperRTL
Super Wings - Verzwickter Zwillings-Zwist (Season 2) (Dubbing)
Dimas (EL) Fritz Rott Producer: Hermes Synchron Distribution: SuperRTL
Super Wings - Der Hirte und seine Schafe (Season 2) (Dubbing)
Peter (EL) Fritz Rott Producer: Hermes Synchron Distribution: SuperRTL
The Last Wave (Dubbing)
Margot (NR) (SR) Henning Stegelmann Producer: Studio Hamburg Distribution: MagentaTV / ZDFneo
Super Wings - Verschwunden im Bermuda Dreieck (Season 2) (Dubbing)
Aaron (EL) Fritz Rott Producer: Hermes Synchron Distribution: SuperRTL
Feature: Amazonen der Roten Armee (Narrator)
diverse (SR) Roman Neumann Producer: Deutschlandradio Kultur
Feature: Denken Lernen. Ein Undergroundgymnasium in Minsk. (Narrator)
Erzählerin (MR) Johanna Olausson Producer: Deutschlandradio Kultur
Kakadu Entdeckertag - Läuse (Audio drama)
K-Läusschen (MR) Roman Neumann Producer: Deutschlandradio Kultur
Merkwürdiger Junge gefunden im Neuwagen (Audio drama)
Bettina (MR) Wolfgang Seesko Producer: Deutschlandradio Kultur
Wenn Pinguine fliegen (Audio drama)
Antonia (MR) Judith Lorentz Producer: Deutschlandradio Kultur
Supertrumpf (Audio drama)
Lou (MR) Judith Lorentz Producer: Deutschlandradio Kultur
Unter Wasser (Live + Hörspiel) (Audio drama)
Sedna (MR) Anouschka Trockner Producer: SWR, Saarländischer Rundfunk
An American Girl - Chrissa Stands Strong (Dubbing)
Chrissa (MR) Tanja Schmitz Producer: TV+Synchron Distribution: SuperRTL

Other

Monsters feat. Monde Yeux - Naked Girls (Music video)
girl in the field (MR) Shawn Budorovits Producer: T7 Production