Konstantin Frank

Konstantin Frank

Neue Pegasus Medienverlag AG (Main agency)
Ulrich Meinhard
+49 30 310 14441
schauspiel@pegasus-agency.de
open agency on Filmmakers
DBA Dryblue agency
+44 7716 096309
dba@dbagency.co.uk
open agency on Filmmakers

Information

Height (cm)
177
Weight (in kg)
77
Eye color
blue green
Hair color
Brown
Stature
normal, athletic / training, athletic-muscular
Place of residence
Berlin (DE), Vienna (AT)
Housing options
Munich (DE), Hamburg (DE), Vienna (AT), Innsbruck (AT), Cologne (DE)
Nationality
German, Austrian, Russian
Languages
German(native-language)Russian(native-language)EnglishFrenchItalianHebrewYiddish
Dialects
Tyrolean(native dialect)Viennese
Accents
Russian
Sport
AcrobaticsHorse ridingJuggleParkourSnowboard
Dance
Standard
Profession
Actor
Pitch
Baritone, Bass, Bass-baritone
Driver's licenses
A - Motorcycle, B - Car
Pulled Pork (Cinema film. 2023) 'Oleg Martinyuk (SR)'
Director: Andreas Schmied Producer: Samsara Film Casting Director: Nicole Schmied
Schächten (Cinema film. 2021) 'Arie Oppemheim'
Director: Thomas Roth Producer: Cult Film Casting Director: Eva Roth
The Windermere Children (AT The Children) (Feature film. 2020) 'Rabbi Weiss'
Director: Michael Samuels Producer: Warner Bros. UK / Wall to Wall Station: BBC Casting Director: Des Hamilton Casting, London
Quarantime (Streaming series. 2020) 'Jonas'
Director: Britta Schoening, Florian Schnell Producer: Kosmos Film

Credits

Primary professional training

2009 – 2013
Max Reinhardt Seminar

Other professional training

Susan Batson
Berliner Studio | Kooperation DffB
Cathy Haase
International Screen Acting Workshop | Filmakademie Ludwigsburg
Max Reinhardt Seminar Wien | Diplom 2013

Film

Ballett (Drama)
Joseph Brodsky (LR) Grigory Dobrygin Producer: Blue Monticola Film
Police Is Not Coming (Short film)
Driver (LR) Ron Rothschild Producer: Yusuf Celik, DffB Written by: Sophia Feulner
Pulled Pork (Cinema film)
Oleg Martinyuk (SR) Andreas Schmied Producer: Samsara Film Casting Director: Nicole Schmied
Schächten (Cinema film)
Arie Oppemheim Thomas Roth Producer: Cult Film Casting Director: Eva Roth
Matvey and Beate Go Swimming (Short film)
Matvey (LR) Alexandra Semkina Producer: MFS Berlin
Ayst (Feature film)
Jenya (LR) Alexandra Semkina Producer: MFS Berlin
Hotelaussichten (Feature film)
Jan (LR) David Laubmeier Producer: FRAMELESS Produktion
Angst / Fear (Short film)
Mikail (LR) Raissa Sokurowa Producer: Hamburg Media School
liebemacht (Feature film)
Ludwig [HR] Dieter Berner Producer: Max Reinhardt Seminar
Solanum (Short film)
Andreas (LR) Wolfgang Auer

Television

KAFKA (Mini series)
Jizchak Löwy (SR) David Schalko Producer: Superfilm Station: ARD, ORF Casting Director: Eva Roth Written by: Daniel Kehlmann, David Schalko
SOKO Linz
Darius Valiukas (SR) Martin Klinkel Producer: gebhard film prod. Station: ORF / ARD Casting Director: Nicole Schmied
Wendehammer (Series)
Post (SR) Esther Amrami Producer: MOOVIE Station: ZDF Casting Director: Ana Davila
Die Jungen Ärzte (Series)
David Voss (LE) André Siebert Producer: Saxonia Station: ARD
THEN YOU RUN (Series)
Backpacker Robert McKillop Producer: Kudos, Madeforyou Station: Sky
Ku'damm 63 (TV series)
Horst Alleges Sabine Bernardi Producer: UFA Fiction Station: ZDF
The Queen's Gambit (Streaming series)
Tournament Director Scott Frank Producer: X-Filme Station: Netflix Casting Director: Anna-Lena Slater
Letzte Spur Berlin: Herzdame (TV series)
Denis Hollmann Aelrun Goette Producer: Nova Film Station: ZDF Casting Director: Dorothee Weyers
The Windermere Children (AT The Children) (Feature film)
Rabbi Weiss Michael Samuels Producer: Warner Bros. UK / Wall to Wall Station: BBC Casting Director: Des Hamilton Casting, London
Quarantime (Streaming series)
Jonas Britta Schoening, Florian Schnell Producer: Kosmos Film
Glauben (TV series)
Wachtmeister Daniel Prochaska Producer: Moovie GmbH Station: RTL Now Casting Director: Stephanie Maile
Dr. Hoffmann (TV series)
Jurek Zelenko Max Zähle Producer: Schiwago Film Station: rbb / Degeto Casting Director: Marc Schötteldreier
Schlaflos in Portugal (Feature film)
Cordt Florian Froschmayer Producer: Fandango Film TV Station: ARD Casting Director: Uwe Bünker
Schwester, Schwester (TV series)
Juri Sobolew Uli Baumann Producer: UFA Fiction Station: RTL
Nachtschwestern (TV series)
Kevin Chris Heininger Producer: UFA Fiction Station: RTL Casting Director: Ingrid Cuenca
Zimmer mit Stall (TV series)
Benni Ralf Huettner Producer: Roxy Film Station: ARD Casting Director: Stefany Pohlmann Casting
SOKO Wien / Donau (Drama)
Matteo Unger [EHP] Olaf Kreinsen Producer: Satel Film Station: ORF / ZDF Casting Director: Nicole Schmied
MDR Zeitreise Zarensturz (Drama)
Marc Chagall André Meier Station: arte / MDR
Tatort Staatsarchiv (AT: Es ist nie zu spät) (Drama)
Journalist Peter Payer Producer: ORF Monafilm Station: ORF
Die Stille danach (Drama)
Reporter Nikolaus Leytner Producer: Allegro Film Station: ORF Casting Director: Nicole Schmied
Die Kinder der Villa Emma (AT: Wir sind am Leben) (Drama)
Nikolaus Leytner Producer: Graf Filmproduktion Station: Das Erste / ORF Casting Director: Nicole Schmied
Eine Liebe für den Frieden - Bertha von Suttner und Alfred Nobel (AT:Madame Nobel) (Drama)
Sanitäter / Kaukasus (NR) Urs Egger Producer: Tivoli Film Produktion Station: ORF/ZDF

Theater

Das Opfer und sein Kampf (Drama)
Leon Gajew (LR) K.Frank Theater: Brotfabrik Berlin Written by: A.Tschechow/K.Frank
Das hier ist kein Tagebuch (Drama)
Bou / Vater [HR] Branko Janack Theater: Deutsches Theater Berlin Junges DT
Komm Näher (Drama)
B. [HR] Björn de Wildt Theater: Deutsches Theater Berlin Junges DT
Messer in Hennen (Drama)
Mann (HR) Jan-Hendrik Herrmann Theater: BAT Berlin
Supergute Tage oder die Sonderbare Welt des Christopher Boone (Drama)
Christopher Boone Elias Perrig Theater: Schauspiel Wuppertal
Die Wupper (Drama)
August Puderbach Stephan Müller Theater: Schauspiel Wuppertal
Die schöne Müllerin (Drama)
Müller Jos van Kan Theater: Schauspiel Wuppertal
Romeo und Julia (Drama)
Benvolio Robert Sturm Theater: Riedel Wuppertal
Dieses Grab ist mir zu klein (Drama)
Nedjelko Cabrinovic Mina Salehpour Theater: Schaubühne
Pinocchio (Drama)
Fuchs Mario Portmann Theater: Stadttheater Konstanz
Besuch der Alten Dame (Drama)
Hauser Zeno Stanek Theater: Sommefestspiele Stockerau
Phallstricke (Drama)
Rex Lucija Dedic Theater: Internationale Sommerakademie Reichenau/Rax
Labyrinth (Drama)
Alexander Ziegler P. Rubner, D. König Theater: MRS Wien
Chuzpe (Other)
Zachery (AR) Dieter Berner Theater: Theater in der Josefstadt Video
Die Verschwundene Identität (Verwandlung 1912, Performance) (Drama)
Nicolas Charaux Theater: Internationale Sommerakademie Reichenau/Rax
Strafsache Gregor Samsa (nach Die Verwandlung von F. Kafka) (Drama)
Gregor Samsa Josua Rösing Theater: MRS
Das Badener Lehrstück vom Einverständnis (Drama)
Zweier / Div. Arne Vogelgesang / Christoph Wirt Theater: MRS
Die Schneekönigin (nach H.C. Andersen) (Drama)
Ole / Diverse Thomas Birkmeir Theater: Theater der Jugend Wien